P4/P5 Math: 2 different total of 2 different quantities given

Questions like these do not provide any comparison between individual items.
The sum of 2 items of different quantities are given.

Students will find it difficult to draw any form of models since there is no comparisons between the 2 unit items.

Such questions usually appear in P4 Section C or P5 Paper 1.
Calculator usage is not allowed.

4 pails and 2 mugs costs $44 altogether.
1 pail and 1 mug cost $12 altogether.

How much does 1 pail cost?

Colourful pails

If the above question is easy, try to do the more challenging question below.

The question below will randomize with different numbers every hour. 
Copy below question down before making attempt.


Click if above box appears blank