P6 Math : Buying 2 different items in Different Quantity and Different Value with known Ratio

This question type is similar to the one practiced here.

2 different items are sold in bags of different quantities and not sold individually.
Each bag of items have different value.
A ratio of the number of items bought is given and the difference between the total values of the 2 items are also known.

Such questions require the knowledge of "set method" and "common multiples" and "ratio".

As these questions appear in Paper 2 of P6 exam papers,
calculator usage is allowed.

Carnations and roses are sold in bunches at a market stall.
A bunch of 12 roses are sold at $27.
A bunch of 9 carnations are sold at $23.
The number of roses that Alexis bought to the number of carnations
that Belle bought was in the ratio of 2:3.
Belle paid $76 more for her carnations than Alexis for her roses.

a) How much did Alexis pay for her roses?
b) How many bunches of carnations did Belle buy?


Did you know?
Freshly cut carnation flowers last longer than roses


If the above question is easy, try to do the more challenging question below.

The question below will randomize with different numbers every hour. 
Copy below question down before making attempt.


Click if above box appears blank