P4 Math: Constant Difference

The question type below introduces the concept of constant difference.

Such questions often appear in P4 exam papers in Section C.

In a stationery shop, 3 pencils and 1 notepad costs $10 altogether. A notepad with 5 pencils costs $16 altogether. How much does each pencil cost?

If the above question is easy, try to do the more challenging question below.


The question below will randomize with different numbers every hour. 
Copy below question down before making attempt.


Click if above box appears blank

Click here to register for Mr Neo's class