P4 Math: Quantity Difference and Total Value Given

This is an easier version of a common P5 question shown here.

There are 2 types of items purchased and one of the items bought is slightly more than the other.
The cost of each type of item is given and the difference between the quantities of the 2 types of items bought is also know.

Such question requires students to use "set method" to solve.
These questions are common in Section C of P4 exam papers and will be more apparent in P5 exams.

Calculator usage is not allowed.

Siew Lee bought 3 more apples than pears and 
paid $71 altogether for all the apples and pears.
Each apple cost $5 and each pear cost $3.

How many apples did Siew Lee buy?


If the above question is easy, try to do the more challenging question below.

The question below will randomize with different numbers every hour. 
Copy below question down before making attempt.


Click if above box appears blank