P4 Math: 2 Different Items bought at different quantities (Multiples of one another)

2 different items are bought at different quantites and the cost of one of the item is a multiple of the other.

Such questions are common in P4 exams and students will need to draw models so as to represent the numerical values given.

Alice bought 5 pens and Karen bought 2 books.
Each book costs thrice as much as each pen.
Both girls spent $66 on the books and pens altogether.

How much did Alice spend on her 5 pens?



If the above question is easy, try to do the more challenging question below.

The question below will randomize with different numbers every hour. 
Copy below question down before making attempt.


Click if above box appears blank