P3/P4 Math: Stacked Models ( Comparing multiples of 2 different items each with different values )

Such questions below will require students to be proficient with comparison model drawing..

A stacked model will be needed to solve question of this nature.

Such questions usually appear in Section C of P3 and P4 exams.


Franchesca bought 3 mangoes and 2 apples with $31 altogether.
Each mango costs $2 more than each apple.

How much does each apple cost?


If the above question is easy, try to do the more challenging question below.

The question below will randomize with different numbers every hour. 
Copy below question down before making attempt.


Click if above box appears blank