This question provides 2 different totals of 2 different items with different unit values and quantities. But it does not give any other information besides the quantities and the totals.
This question is a more advance version of this question.
(Where 2 different item types and 2 totals are given but no comparisons given between the 2 different items)
Such questions are suitable for P5 and P6.
These questions will usually appear in paper 2.
Calculator usage is allowed.
8 boxes of gum and 5 packs of sweets costs $29 altogether.
2 boxes of gum and 2 packs of sweets costs $8 altogether.
What is the cost of 8 boxes of gum?
If the above question is easy, try to do the more challenging question below.
The questions below will randomize with different numbers every hour.
Copy below question down before making attempt.