The question type below deals with 2 different items,
each with different unit values and quantities.
The difference of the total value between the 2 items are given.
The difference of the unit value between the 2 items are also given.
Such questions often appear in P6 mid year exam onwards.
This is a paper 2 question so calculator is allowed.
Daryl bought 4 staplers and 6 pens.
Each stapler costs $1.20 more than each pen.
The total cost of the pens was $6.40 more than
the total cost of the staplers.
How much does a pen cost?
If the above question is easy, try to do the more challenging question below.
The question below will randomize with different numbers every hour.
Copy below question down before making attempt.
Click if above box appears blank